روانشناسی رنگ ها

روانشناسی رنگ‌ها 


رنگ ها سراسر زندگي ما را در اختيار داشته و غير قابل اجتناب هستند. هر رنگي داستان خودش را دارد؛ هر رنگي فرهنگ و حس خودش دارد؛ پس بايد رنگ ها را بشناسيم، با آن ها ارتباط برقرار کنيم و از وجود آنها استفاده کنيم؛ به عبارتي با روانشناسي رنگ ها، فرد مي‌تواند وضعيت روحي و ضمير ناخودآگاه خويش بهتر را بشناسد.اين دقيقا يعني روانشناسي رنگ ها! 

رنگ ها از رنگ لباس گرفته تا رنگ ديوار خانه يکي از موثرترين روش ها براي تبديل و انتقال انرژي در زندگي شماست. تمام رنگ ها علاوه بر اين که روي سلامتي تاثير گذار هستند هر کدام به نوبه خود مفهوم خاصي دارند.

اقسام رنگ

رنگها به سه دسته اصلي تقسيم مي شوند: رنگ هاي خنثي، رنگ هاي گرم و رنگ هاي سرد

رنگهاي خنثي: سياه، سفيد، خاکستري، بژ، قهوه اي

رنگهاي خنثي رنگهايي هستند که در طيف رنگي وجود نداشته و از ترکيب رنگهاي ديگر بوجود مي آيند و مي توانـنـد اثرات مـثـبت يا منفي داشته باشند.

رنگهاي گرم: قرمز، نارنجي، زرد، سبز چمني، ارغواني

رنگهاي گرم محرک سيستم عصبي بوده و احساسات را تشديد مي کنند. اين دسته از رنگها بوضوح قابل رويت بوده و موجب جلب توجه مي گردند.

رنگهاي سرد: آبي، بنفش، فيروزه اي، سبز مايل به آبي، سبز

رنگهاي سرد رنگهايي ملايم هستند که اثراتي آرام بخش دارند.

زبان رنگها به اختصار:

 • سبز: جواني و طبيعت، قدرت شفا بخشي و التيام
 • آبي روشن: آرامش،آسودگي خاطر 
 • آبی تیره :      قدرت نظم،صداقت، پشتکار
 • زرد: پديداري و رويت، شاد و فعال خطر و اخطار
 • قرمز: خوش قلب اما خودپرست
 • بنفش: خودپسند و جسور
 • ارغواني: اختيار، قدرت و سلطنت
 • فيروزه اي: اسرارآميز و پند ناپذير
 • نارنجي: گرمي، حرارت، رضايت و خوشحالي صداقت آري
 • خردلي: خوش قلب
 • قهوه اي: خاکي بودن، محکمي، استواري و قابليتاعتماد
 • صورتي: مورد علاقه ديگران
 • خاکستري: احساس بي نيازي
 • مشکي: قدرت، اختيار و استقلال
 • سفيد: پاکي، خلوص، قدرت، صلح و دوستي

روانشناسی رنگ‌های قرمز و صورتی 

رنگ های قرمز – صورتي در ديدگاه فنگ شويي:

قرمز يکي از ساده ترين رنگ ها و مربوط به انرژي آتش است. اين رنگ شور و اشتياق و شعله هاي آتشين وحي و الهام را فرا مي خواند. قرمز رنگي است قوي و مهيج و بهتر است. در فنگ شويي قرمز رنگ خجستگي و محافظت است. صورتي نوع ملايم، رمانتيک و زنانه قرمز است. صورتي مي تواند عشق و دوستي را به زندگي جذب کند و يک انرژي دخترانه را انتقال مي دهد. صورتي براي کساني که مي خواهند لطافت بيشتري را به زندگي بياورند کمک بزرگي است.

روانشناسي رنگ قرمز:

قرمز رنگي فيزيکي و خواص رواني مثبت اين رنگ شجاعت فيزيکي، قدرت، گرما، انرژي، ايجاد حس مبارزه ، تحريک، هيجان است. خواص رواني منفي قرمز هم ايجاد بي اعتنايي، پرخاشگري، تاثير بصري، فشار و تحريک اعصاب است.

روانشناسي رنگ صورتی: 

صورتی که رویایی ترین رنگ است، آرامش بخش تر است. رنگ صورتی در واقع همان قرمز است که کمرنگ شده باشد. اگر به این رنگ علاقه دارید تمام صفات رنگ قرمز را البته کمی ملایمتر دارا می باشید، با گذشت هستید و در عشق، تندی نشان نمی دهید. 

روانشناسی رنگ‌های سبز و آبی 

رنگ های سبز – آبي در ديدگاه فنگ شويي:

سبز و آبي مربوط به طبيعت هستند. ارتعاش رنگ هاي آبي و سبز منعکس کننده گياهان سبز و گونه هاي آسماني است. طبيعت و آسمان، اين دو بسيار شفابخش هستند. آن چه در طبيعت وجود دارد گياهان و درختان هستند. آن ها از ما چيزي نمي خواهند اما نعمتهاي زيادي را در اختيارمان قرار مي دهند. مثل: اکسيژن، هوا، تنفس. شکي در اين نيست که سبز و آبي رنگ هاي شفابخش و درماني هستند. اين رنگ ها به چشم نيز آرامش مي دهد. مي توانيد ديوار خانه را سبز يا آبي نقاشي کنيد اما بهتر است از گل ها و گياهان واقعي براي آوردن اين رنگ ها در خانه استفاده کنيد.

روانشناسي رنگ سبز:

سبز رنگي نماد تعادل با خواص مثبت روانشناسي هارموني، تعادل، رفع خستگي، عشق جهاني، استراحت، ترميم، اطمينان، آگاهي هاي محيطي و صلح است و خواص رواني منفي ش کسالت و رکود است.

روانشناسي رنگ آبي:

آبي رنگي معنوي و خواص رواني مثبت اين رنگ ايجاد اعتماد، بهره وري، آرامش، وظيفه، ارتباط، منطق، انعکاس و آرامش و همچنين خنکي است و خواص رواني منفي اين رنگ ايجاد سردي، فقدان احساسات و کسلي است.

روانشناسی رنگ بنفش 

رنگ بنفش در ديدگاه فنگ شويي:

بنفش در فنگ شويي رنگي است فرخنده و مرتبط با ثروت، فراواني و معنويات. بنفش رنگ چاکرا تاج (اصطلاحي در فنگ شويي که مربوط به بالاي سر مرکز ورود انرژي هاي روحاني و معنوي است.) است. سلطنت اغلب مرتبط با رنگ بنفش است. بدين ترتيب از ديدگاه فنگ شويي اين رنگ رنگ ثروت نيز مي باشد. بنفش ترکيب قرمز و آبي است که حفاظت و آتش را با وسعت مکان و درمان مرتبط مي سازد. مي توانيد اين رنگ را در لباس ها يا در دکوري ها به کار ببريد تا کاميابي و نجابت را به زندگي بياوريد.

روانشناسي رنگ بنفش:

افرادی که به این رنگ علاقه دارند جز افراد خاص و به گونه ای استثنایی محسوب می شوند. این دسته از افراد دارای روحیه حساس و در عین حال بسیار قدرتمند به شمار می روند. قدرت این انسانها به گونه ای است که به راحتی می توانند مدیریت و رهبری را به عهده بگیرند. بهترین کارکرد علاقمندان رنگ بنفش رهبری گروه می باشد. این افراد حامیان خوبی می شوند و از دسته افرادی هستند که همواره طرفدار صلح و دوستی می باشند. علاقمندان رنگ بنفش تا حدودی رمانتیک و در عین حال منطقی به شمار می روند.

 روانشناسی رنگ‌های زرد، نارنجی و قهوه‌ای 

رنگ های زرد – نارنجي – قهوه اي در ديدگاه فنگ شويي:

اين سه رنگ در فنگ شويي رنگ هاي زميني و مربوط به استحکام و پايداري هستند. زمين هميشه زير پاهاي ماست تا ما را حمايت کند. وقتي نياز به استحکام و قدرت داريم بايد در پيرامون خود از اين رنگ ها زياد به کار ببريم. اين رنگ هاي گرم رنگ هايي از طبيعت مثل قوي بودن تنه يک درخت، غني بودن يک خاک حاصلخيز را منعکس مي کنند. ما امروزه به اين نوع شيوه هاي زندگي مستقل نياز داريم. اين رنگ ها به ما مي گويند که مي توان براي حمايت از ديگران درخواست کمک کرد.

روانشناسي رنگ نارنجی:

نارنجی از رنگهای گرم و شاد محسوب می شود. کسانی که به این رنگ علاقمند هستند به عنوان یک فرد فعال و انرژیک به حساب می آیند. پرتقالی های فعال معمولا بازی های فکری را به خوبی انجام می دهند. این افراد دارای روحیه مهربان و بخشنده می باشند. نارنجی دوست ها ی شوخ طبع افرادی هستند که در گفتگو ها و مذاکرات قوی و سربلند خواهند بود. این افراد گزینه مناسبی برای سخن رانی های تاثیر گذار می باشند. عقاید این دسته از افراد تمایل به روشن فکری داشته و معمولا ایده ها و افکار کامل و درستی دارند.

روانشناسي رنگ زرد:

زرد رنگي عاطفي و خواص رواني مثبت اين رنگ را ميشود خوش بيني، اعتماد به نفس، برونگرايي، قدرت عاطفي، دوستي و خلاقيت بيان کرد. خواص رواني منفي اش هم بي خردي، ترس، شکنندگي عاطفي، افسردگي، اضطراب و درون کشي است. طول موج زرد نسبتا طولاني و اساسا رنگي تحريک کننده است.

البته تحريک کننده عاطفي و از لحاظ رواني قويترين رنگ است زرد روحيه و اعتماد به نفس را بالا ميبرد. در واقع زرد رنگي از اعتماد به نفس و خوش بيني است و استفاده بيش از حدش يا استفاده تناليته اشتباه اين رنگ در ارتباط با توناليته هاي ديگه در يک مجموعه رنگ مي تواند اثر عکس داشته باشد و اعتماد به نفس را کاهش دهد يا باعث افزايش ترس و اضطراب شود. استفاده ما از زرد بهتراست کم و سطحي باشد.

روانشناسي رنگ قهوه ای:

اگر رنگ قهوه اي را دوست داريد كاملاً می توان روی شما حساب باز كرد. باثبات و مقدس، شاعرپيشه وكمی فيلسوف مآب هستيد.

روانشناسی رنگ‌های خاکستری و سیاه 

رنگ های سياه – خاکستري در ديدگاه فنگ شويي:

سياه در واقع تنها يک رنگ نيست. تمام رنگ ها را جذب مي کند. اگر تمام رنگ هايي که در بالا اشاره کردم با هم ترکيب کنيد به رنگ سياه مي رسيد. سياه نشان دهنده دانايي است و دربردارنده تمام جنبه هاي همه رنگ هاست. در آيين فنگ شويي تمام انرژي هاي منفي غير سالم تبديل به دودهاي سياه مي شوند. سياه تمام منفي گرايي ها را به خود جذب مي کند. اين رنگ را هم مي توان در خانه به کار برد و هم در البسه. طيف هاي خاکستري ملايم تر هستند اما مي توانند دانش و خرد را به زندگي بياورند. 

روانشناسي رنگ مشکي: 

مشکي نشانه قاطعيت، الزام  رسميت سلطه و قدرت است. اين رنگ شيک و بادوام است.رنگ مشکي همچنين نشان دهنده اطاعت و فرمانبرداري است ،کشيشها رنگ مشکي مي پوشند تا اطاعت خود را از خداوند نشان دهند. اين رنگ برخلاف عقيده ي همگان رنگ نوميدي و عزا نيست بلکه نشانه خوش ذوقي و ظرافت طبع است. اگر از دوستداران اين رنگ هستيد مسلماً به شخصيت اطرافيان خود احترام مي گذاريد و براي آن که ديگران را با ارزش و برجسته نشان دهيد از هيچگونه کمکي به آنها دريغ نمي کنيد و هرگز خود را به ديگران تحميل نمي نماييد همچنين عقايد و نظريات ديگران را به آساني مي پذيريد. نظري که دوستانتان نسبت به شما دارند براي شما خيلي مهم است . هميشه به دنبال آخرين مد ها مي گرديد و پول زيادي را بابت اين چيزها مي پردازيد.

روانشناسي رنگ خاکستري:

اين رنگ مظهر چشم پوشي از خوشي هاي دنياست. کساني که به اين رنگ علاقه دارند اغلب در زندگي احساس رضايت مي کنند، خاکستري رنگ عقلا است و جواناني که به اين رنگ اظهار علاقه مي کنند درواقع خود را هم شأن و هم طراز اشخاص کهنسال ميدانند و در زندگي احساس بي نيازي مي کنند. در عشق بر افراد مسن تر از خود تمايل دارند و اغلب کساني که از نظر فکر و ايده به آنها برتري دارند خيلي آسان طرف توجهشان قرار خواهند گرفت.

 روانشناسی رنگ سفید 

رنگ سفيد در ديدگاه فنگ شويي:

رنگ سفيد در بيشتر فرهنگ ها، فلسفه ها و به خصوص در فنگ شويي نشان دهنده پاکي و طهارت است. اين رنگ درست مثل مشکي تنها يک رنگ نيست. سفيد رنگدانه اي ندارد و فضا، فراخي و پوچي را نشان مي دهد. سفيد مي تواند تون تمام رنگ هايي که در بالا اشاره کردم را ملايم تر کند. رنگ سفيد وقتي مي خواهيم درون خودمان را کاملا پاک کرده و با يک لوح کاملا سفيد دوباره شروع کنيم پر کاربرد است.

روانشناسي رنگ سفيد:

سفيد واقعا” يک رنگ نيست بلکه عدم حضور رنگ بشمار ميرود و نـشـانگر خلوص و پاکي است. رنگ سفيد نور را منعکس مي کند و رنگ تابستاني محسوب مي شود. آلودگي روي رنگ سفيد سريع مشخص مي شود و به همين دليل پاکيزه نگاه داشتن آن دشوارتر از ساير رنگهاست. پزشکان و پرستاران لباس سفيد مي پوشند که نشان دهنده استريل بودن ( ضدعفوني شدگي) است. شخص آرام و شنونده اي خوب هستيد . از ديگران نظر مي خواهيد ، به دوستي هايتان بها مي دهيد و وقتتان را آزادانه در اختيار دوستانتان قرار مي دهيد .

روانشناسی رنگ فیروزه‌ای

رنگ فیروزه‌ای سرد‌تر از رنگ سبز است و به همین دلیل آرامشی که از آن ایجاد می‌شود دارای سکون بیشتری است. این رنگ خستگی را از ذهن می‌زداید و باعث ایجاد نشاط می‌گردد. علاقه‌مندان به این رنگ دارای نیروی جوانی و سرزندگی خاصی هستند. از طرفی نور فیروزه‌ای را نیز به واقع باید نزدیک‌ترین نور به رنگ آسمان دانست.

فیروزه‌ای رنگ آرامش فکری و ذهنی است. فیروزه‌ای رنگی است که به پیشرفت و تسهیل رشد معنوی انسان کمک شایان توجهی می‌کند و از این رو یکی از علل استفاده در اغلب گنبد‌های مساجد است.

فیروزه‌ای ذاتا یک رنگ رمانتیک است، بنابراین می‌توان فیروزه‌ای را یک رنگ عاشقانه قلمداد کرد.

رنگ فیروزه‌ای در دکوراسیون منزل معجزه می‌کند. برای تلطیف این رنگ می‌توانید از رنگ‌های مختلفی مثل صورتی کم رنگ، زرد، قرمز جگری، سبز، سیاه، سفید، بنفش، کرم و خاکستری استفاده کنید.

رنگ فیروزه‌ای با وسایل طلایی در دکوراسیون، فضایی دلنشین ایجاد می‌کند، البته طیف‌های تیره‌تر فیروزه‌ای بهتر می‌تواند با رنگ طلایی هماهنگ شود. فیروزه‌ای در کنار سبز لیمویی احساس بهاری به دکوراسیون خانه می‌دهد. همچنین قرار گرفتن فیروزه‌ای در کنار زرد نیز می‌تواند احساسی پر نشاط و آفتابی به فضا ببخشد.

سنگ فیروزه و خواص آن

 

 

سنگ فیروزه، سنگ صلح و آرامش است و سبب افزایش قدرت عشق و دوستی، صداقت، عقل و حکمت می شود.

فیروزه مظهر خوش یمنی، آرامش و محافظت در برابر نیروهای منفی است. برای دور کردن انرژی های منفی به ویژه چشم زخم از انگشتر و یا گردنبند فیروزه استفاده نمایید.

این سنگ ما را در برابر حوادث و بلایا محافظت می کند. برای آسان شدن کارها و رونق در کسب و کار از این سنگ استفاده نمایید. نیروهای مغناطیسی موجود در فیروزه سبب آرامش و بیدار شدن نیروهای درونی می گردد. این سنگ در زمان مسافرت از شخص حمایت می کند. استفاده از انگشتر فیروزه به قلب آرامش می دهد. سنگ فیروزه خوف و وحشت را از انسان دور می سازد. سنگ فیروزه برای زن باردار مفید و محافظ است. در انسان احساس محبت، عشق، علم و هنر ایجاد می کند.

خواص درمانی سنگ فیروزه 

 فیروزه را در علم انرژی درمانی و مدیتیشن  تقویت کننده چاکرای 5 می دانند. چاکرای پنجم بر روی گودی گلو قرار دارد. آنچه این چاکرا را ضعیف می کند ، رفتار نامتعادل، مسائل شغلی و مشکل تراشی می باشد. اگر گردنبند فیروزه استفاده کنید به صورتی که سنگ فیروز برروی چاکرای گلو قرار گیرد انگیزه و توان شما برای غلبه بر موانع افزایش می یابد.

اگر این سنگ را برروی چاکرای چشم سوم (منطقه وسط پیشانی) قرار دهید ، سطح ادراک و هوش و قدرت تمرکزبالا می رود و احساسات مثبت مانند محبت، عشق و علاقه به علم و هنر در فرد ایجاد می گردد.

کاربرد سنگ فیروزه در صنایع دستی

از قدیم الایام جهت ساخت محصولات دست ساز از سنگ فیروزه استفاده می گردید. امروزه نیز این سنگ درساخت برخی از  صنایع دستی  همچون فیروزه کوبی ، زیورآلات فیروزه و ... به کار می رود. فیروزه نیشابور بهترین ، مرغوب ترین و گران ترین سنگ فیروزه ی جهان است که عمدتا" درمحصولات فیروزه کوبی از این سنگ مرغوب استفاده می شود.

در این راستا فروشگاه اینترنتی صنایع دستی آرامیس  افتخار دارد محصولات فیروزه کوبی و زیورآلات مس و فیروزه را باکیفیت بالا و قیمت مناسب به شما عزیزان عرضه نماید.