نحوه تمیز کردن زیورآلات مسی

وقتی از زیورآلات مسی استفاده می کنید به دلیل تماس با بدن سطح مس یا پوست هر از چند گاهی سبز رنگ می شود که حاصل فعل و انفعالات شیمیایی مس با عرق بدن می باشد.سبزی مس به مرور توسط پوست جذب خواهد شد چنانچه می خواهید آن را از سطح پوست پاک کنید کافیست از آب و صابون استفاده نمایید. برای از بین بردن لایه ی سبز از سطح مس نیز می توانید آن را با استفاده از پولیش پاک نمایید. پولیش مس بسیار ساده بوده و با استفاده از مواد اسیدی اعم از لیمو یا سس کچاپ انجام می شود.

 برای تمیز کردن زیورآلات مسی می توانید از روش های زیر استفاده نمایید.

1- تمیز کردن زیورآلات مسی با جوش شیرین

مقداری جوش شیرین و نمک را به طور یکسان با هم ترکیب کنید و مقداری لیمو روی ترکیب بفشارید تا به شکل خمیرمانند شود سپس این مخلوط را روی زیورآلات خودتان بکشید تا به راحتی جلای اولیه خود را به دست آورد.

۲- تمیز کردن زیورآلات مسی با استفاده از مخلوط سرکه و نمک

نمک و سرکه نیز از موادی می باشند که در همه‌ی خانه‌ها پیدا می‌شوند. ترکیب این دو ماده برای برق انداختن دستبند و زیورآلات مسی بسیار موثر می باشند.

۳- ترکیب لیمو و نمک برای تمیز کردن زیورآلات مسی

لیمو را از وسط نصف نمایید و مقداری نمک روی آن بپاشید و روی سطح زیورآلات مسی خود بکشید تا تمیز و براق شود. اگر یک تمیزکننده قوی‌تر می خواهید می‌توانید ترکیب جوش شیرین را با لیمو امتحان کنید. این ترکیب قدرت تمیزکنندگی و رسوب زدایی بالایی دارد.

4- براق کردن زیوآلات مسی با استفاده از رب گوجه فرنگی

مقداری رب گوجه فرنگی روی زیورآلات خود بمالید و سپس با یک دستمال روی آن بکشید و بعد از آن آبکشی کنید.

۵- استفاده از محلول آب و صابون

می‌توانید از صابون یا مایع ظرفشویی نیز برای تمیز کردن زیورآلات مسی خود استفاده نمایید.

توجه :  توصیه می گردد  از محلول های اسیدی و شوینده‌های قوی مانند سفیدکننده‌های  ظروف  ، وایتکس ، جوهر نمک و ….به هیچ‌ وجه استفاده  نکنید. چون این مواد  به مس آسیب می رسانند.